A Balatont mindenki ismeri, mindenki szereti. A Balatontól mindenki akar valamit. A turisták szép nyarakat és tiszta vizet, az ott élők nyugalmat, az idegenforgalomban dolgozók jó bevételt, a gazdálkodók sok szőlőt és jó talajt, a horgászok és halászok sok halat, a befektetők jó pénzügyi megtérüléseket. De vajon mit adunk mi a Balatonnak?

Kik vagyunk?

2019-ben ökológusok, társadalomkutatók, művészek és vízügyi szakemberek együtt hozták létre a szabadonbalaton elnevezésű kezdeményezést. A névvel is azt akarták kifejezni, hogy a Balatont hagyjuk szabadon, természetes rendszerként létezni: ne próbáljuk korlátozni és megváltoztatni, inkább mi alkalmazkodjunk hozzá. A szabadonbalaton csapatának célja a tudományos kutatásokra alapozott, a művészet eszközeit használó érzékenyítés, szemléletformálás és döntéstámogatás a Balaton hosszútávú természeti, társadalmi és gazdasági fenntarthatóságával kapcsolatban.

Mit csinálunk?

A Balatonról készült tudományos munkák gyakran nehezen érthetők a laikusok számára, és húsbavágó megállapításaik ritkán jutnak el hozzájuk. A szabadonbalaton művészeti és környezetkommunikációs projektjei jobban megfoghatóvá és átélhetővé teszik azt, hogy mi is a helyzet ikonikus tavunkkal. A Balatonnal kapcsolatos fontos környezetvédelmi problémákat, kérdéseket határozunk meg, összevetjük ezeket a vonatkozó tudományos kutatásokkal, majd igyekszünk azokat közérthetővé tenni a minél szélesebb nyilvánosság számára. A célcsoport mindenki, aki így vagy úgy kötödik a Balatonhoz: aki fürdik a tóban, aki horgászik, aki vállalkozik, gazdálkodik, befektet vagy döntéseket hoz.

Mit gondolunk a Balatonról?

A Balaton és környéke nagyon sok szereplő számára fontos térség, ahol turisztikai, idegenforgalmi, gazdasági, természetvédelmi és helyi érdekek találkoznak. Miközben egyre jobban beépítjük, egyre komolyabb elvárásaink vannak felé, paradox módon legalább ennyire szeretnénk megtartani természeti adottságait és kapcsolódni érintetlen állapotához. Miközben társadalmi szempontból egyre inkább változik a tó és a vízgyűjtő használata, az ökoszisztémán egyre erőteljesebben érződnek az éghajlatváltozás és az urbanizáció hatásai. Tudományos kutatásokkal megalapozott új megoldásokat kell keresnünk a tájhasználatra, de addig is szemléletváltásra van szükség: nem jó, ha csak a tavat próbáljuk a saját igényeinkhez alakítani, legalább ilyen fontos, hogy megértsük és lehetővé tegyük a Balatonnak, mint természetes élő rendszernek a működését.

Hogyan dolgozunk?

Célunk az érzékenyítés, a szemléletformálás és a döntéstámogatás a Balaton társadalmi, ökológiai, vízügyi helyzetével kapcsolatban, amelyhez a tudományos kutatás eredményeire alapozva a művészet eszközeit használjuk. Nem tartjuk elegendőnek a Balaton élővilágával kapcsolatos fontos információk puszta adatvizualizációját. A köztéri művészeti projektekkel emocionális kapcsolódást, bevonódást, a problémák érzéki átélését szeretnénk elérni. Ezt tesszük, amikor a tó tápanyagforgalmát és kapcsolódó ökológiai folyamatait, az algavirágzás problémáját, a hínárosodás vagy az iszaposodás jelenségeit fogyasztható koktélok és ételek formájában jelenítjük meg. Az üzenetátadás így több síkon működik: az emberek nemcsak információkat kapnak, hanem testi szinten is azonosulhatnak a problémával, hogy jobban átéljék, tudjanak kapcsolódni ahhoz.

Mit akarunk elérni?

Szemléletváltást szeretnénk elérni a Balatonnal kapcsolatban, minden döntéshozói szinten az egyéntől az államigazgatásig. A Balatonnal kapcsolatos érdekek közötti ideális kompromisszumnak a tó természetközeli módon menedzselt állapotát tartjuk, így a tóval és régiójával kapcsolatos döntések legfontosabb alapja a tó természetes folyamatainak megismerése.
A részvételen keresztüli szemléltetés eszközeivel szeretnénk felkészíteni a klímaváltozás következményeire, és elkötelezetté tenni minden érdekelt szereplőt a fenntartható „balatoni jövő” alakítására. Hiszünk abban, hogy minél több emberrel sikerül megismertetni a Balaton fontos problémáit, annál hamarabb történnek meg döntéshozói szinten is a szükséges változások.

CSAPAT

BERECZ DIÁNA – kulturális és vizuális antropológus

BOZZAI DÁNIEL – grafikus, kreatív social design

BUBLA ÉVA – művész-aktivista

FÜLÖP BENCE – vízgazdálkodási szakértő

NEOGRÁDY-KISS BARNABÁS – fotográfus

DR VÁRI ÁGNES – ökológus

DR ZLINSZKY ANDRÁS – ökológus

AKIKKEL EGYÜTTMŰKÖDÜNK ÉS EGYÜTTMŰKÖDTÜNK

AU MŰHELY / OFNER GERGELY / GUBA HÁMORI / HÓDI CSILLA / HUFNÁGEL GÁBOR / ILLÉS ZSÓFIA SZONJA / KORBÉLY BARNABÁS / LUTZ BOGLÁRKA / MÉSZÁROS ANDRÁS / MONOTON/MONOKROM / NAGYFA SZABOLCS / NOVÁK LEA / SCHELL GERGELY / SCHULLER MÁRIA / SOMLÓ DÁVID / SZALIPSZKI JUDIT / SVUNG / TILLMAN J. A. / TÜDŐS ANNA / TÜREI DÉNES / VAJAS DÓRA / DR. VARGA ANNA / VÉRTESI BORBÁLA / ZELLEI BOGLÁRKA

AKIK SEGÍTIK ÉS SEGÍTETTÉK A MUNKÁNKAT

BALATONFENYVESI ÖNKORMÁNYZAT / BALKÓ DOROTTYA / DR. BARANYA SÁNDOR / DR. BOROS GERGELY / BUDAPESTI ŐSZI FESZTIVÁL / DEÁK ZSUZSANNA / DR. ERŐS TIBOR / GIRO D’ITALIA NAGYRAJT 2022 / DR. GOND-BERTÓTI REGINA / GOSZTOLA KITTI / ALGYENESI LIDÓSTRAND / DR. HONTI MÁRK / HORVÁTH OLIVÉR / IMRE RÉKA / JUHÁSZ REBEKA / KOCSIS ZOLTÁN / DR. LENGYEL SZABOLCS / MAGYAR VITORLÁS SZÖVETSÉG / MARGITNEGYED / MARKO MRKOBRAD / DR. NAGY LAJOS / NN ULTRABALATON / NOVÁK LEA / CARLOS PEREZ ROJAS / PLACCC FESZTIVÁL / SAJKODI STRAND / SIÓFOKI SZABADSTRAND / TÖRŐCSIK ADRIENN

AKIK KIADVÁNYAINKAT SZAKMAILAG TÁMOGATTÁK

ALKALMAZOTT VÍZTUDOMÁNYI INTÉZET / BALATON-FELVIDÉKI NEMZETI PARK IGAZGATÓSÁG / BALATONI LIMNOLÓGIAI KUTATÓINTÉZET / MTA-BME VÍZGAZDÁLKODÁSI KUTATÓCSOPORT / ORSZÁGOS VÍZÜGYI FŐIGAZGATÓSÁG