Mi az a C:N:P?

Mi az a C:N:P?

A szén (C), a nitrogén (N), és a foszfor (P) alkotják az élőlények legfőbb elemeit. A szén minden biomassza alapja (pl. cukrok, keményítők, cellulóz), de ezen belül az állati zsírszövetben dominál. A nitrogén a fehérjék, az izmok alkotóeleme (a szén mellett), a foszfor nagy mennyiségben található a csontozatban, pikkelyekben.

Ezek aránya jellemző lehet bizonyos élőlénycsoportokra, ökoszisztémákra, miközben az arányok változásai sok mindent jellemeznek. Óceánokban például elég stabilan 106:16:1 a C:N:P arány mind a vízben, mind az abból “táplálkozó” algákban. A nitrogén-foszfor arány egy tóban általában úgy alakul, hogy foszforból kevesebb van, mint szükséges lenne a növények, algák maximális növekedéséhez. Ez jó így, mivel a korlátlan alganövekedés sem számunkra nem kedvező, sem a tó többi élőlénye számára.

A növények/algák és az őket fogyasztó élőlények (azaz a növényevők, vagy egy tóban a zooplankton, a kisrákocskák) szervezetében található arány eltérő. Ahhoz tehát, hogy fel tudjon épülni egy ilyen szervezet, sokkal többet kell fogyasztania a bőségesen jelenlévő tápanyagokból is, hogy a kisebb arányban jelenlévő anyagból is kellő mennyiséghez jusson. A foszfor aránya az egyedfeljődés során is változik. Ahogy egyre idősebb, fejlettebb lesz az élőlény, egyre több lesz arányaiban a strukturális elemeiben megkötött foszfor. Halála után lebomlik, a foszfor felszabadul, és rendelkezésre áll az algák számára.